Komunikat z AGENDY ECF w SWINDON (Wielka Brytania)
Komunikat z AGENDY ECF w SWINDON (Wielka Brytania)
W dniach 21-22.04 2012 w SWINDON (Wielka Brytania) odbyła się AGENDA ECF. W tym czasie zostały podjęte istotne decyzje oraz modyfikacje przepisów organizacji Mistrzostw Europy ECF.
Chciałem przede wszystkim zwrócił uwagę zawodniczkom i zawodnikom wybierającym się na ME ECF do Cirencester w terminie 13-14.10.2012 r. że zawody odbywają się na terenie prywatnym księżnej Cirencester. Wjazd na jej posiadłość musi być wcześniej zgłoszony tzn. ile osób w samochodzie (lub kamperze), ile psów. Teren stake-out będzie specjalnie wydzielony i oznaczony. Trasy urozmaicone, raczej płaskie, parę zbiegów i podbiegów, przede wszystkim po podmokłym terenie (szczególnie trudny teren dla bikejoringu – zwrócić uwagę na dobór opon). Mając na uwadze angielską pogodę (przewaga opadów deszczu) zawody mogą okazać się bardzo wymagające przede wszystkim dla zawodników. Poniżej kilka zdjęć obrazujących trasy. Długości tras, koszty opłaty startowej oraz wyszczególnione adresy zakwaterowania dla zawodników będą podane w najbliższych dwóch tygodniach przez organizatora.
Długości tras zaproponowane przez organizatora:
Cani Cross juniorzy i seniorzy I dzień – 3.5km II dzień – 5.4km
Schoolboys & Schoolgirls (7-10 lat) 1.5km obydwa dni
Młodziki (11-14 lat) I dzień – 2.3km II dzień – 3.5km
Sztafeta 3x1.5km
Bikejoring juniorzy i seniorzy 5.4km obydwa dni
Mapa tras na stronie: www.canix.uk/courses
Na tej stronie znajdziecie również dwa filmy pokazujące trasy w Cirencester.
Wszystkie starty dla kategorii cani cross pierwszego dnia zawodów to starty indywidualne a drugiego dnia to starty masowe.
Starty dla Bikejoringu pierwszego dnia zawodów to starty indywidualne, drugiego dnia to najprawdopodobniej start na dochodzenie (interval start fastest first )
Kolejną ważną sprawą jest wjazd psów na teren Wielkiej Brytanii. Psy oprócz szczepień przeciwko wściekliźnie muszą najpóźniej 5 dni przed wjazdem na wyspy otrzymać środek odrobaczenia, którego podanie z datą musi być zaznaczony w książeczce zdrowia psa. Ważnym elementem na który należy zwrócić uwagę to aby w paszporcie psa przy dacie szczepienia przeciwko wściekliźnie była podana również godzina szczepienia. Brak tego wymogu może spowodować nie wpuszczenie psa na prom lub do eurotunelu.
Decyzje podjęte przez Zarząd ECF w trakcie AGENDY:
1. W sztafetach i tylko w sztafetach każdy zawodnik musi posiadać Panic –snap tzn. amortyzator z jednej strony posiada zaczep metalowy do szelek psa a z drugiej strony pętelkę bez karabinku metalowego. Zaczep jest przymocowany do pasa biodrowego. Zmiana tego zapisu jest spowodowana względami bezpieczeństwa w strefie zmian gdzie bardzo często po oddaniu psa pomocnikowi amortyzator z elementem metalowym powodował kontuzje i skaleczenia pomocników lub widzów.
2. W najmłodszej kategorii wiekowej (7-10 lat) w piątek przed ME ECF na krótkim pokazowym dystansie (około 100 metrów) będzie sprawdzane przez Komitet Techniczny ECF panowanie nad psem przez zawodnika. Ostatnie dwa lata pokazały, że bardzo często zawodnicy w tej kategorii wiekowej nie byli w stanie zapanować nad psem i dochodziło do wypadków i protestów na trasie wyścigu. Konsekwencje tego sprawdzianu: albo sugestia Komitetu Technicznego aby zmienić psa lub zwrócenie uwagi że start z danym psem jest możliwy ale wszelkie niesportowe zachowanie psa będzie skutkowało dyskwalifikacją zawodnika. Przypominam że w tej kategorii wiekowej zawodnicy cały dystans pokonują z pomocnikiem (najczęściej rodzic).
W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości proszę o kontakt:
mirosław.piecko@gmail.com lub mobile 693 288 496
Równocześnie proszę o systematyczne śledzenie zmian na oficjalnej stronie
Mistrzostw Europy ECF w Cirencester – www.canix.co.uk
Dyrektor Techniczny ECF
Mirosław Piecko