Obóz sportowy – kondycyjny, który odbył w obiekcie Centrum Oświatowo Kulturalnym w Ińsku spełnił swoje zadania w całości. Dzięki dobrze określonym zasadom regulaminowym i organizacyjnym na początku obozu sportowego wszystkie działania przebiegały kolektywnie, uczestnicy dokonywali samooceny swojego zachowania i co ważne, wykazali bardzo dużo serdeczności i przyjaźni wobec siebie samych. Wszystkie warunki bezpieczeństwa zostały spełnione, kadrowicze zdrowo i cało wrócili do swoich domów. Oprócz zajęć treningowych, które były podstawą każdego dnia obozu młodzież korzystała z wielu atrakcji dodatkowych, jak choćby: udział w spływie kajakowym, dyskotekach, ognisku, wycieczce do Szczecina, recitalu wokalnym studium piosenki w Ińsku, odwiedzinach u ińskich maszerów oraz pływaniu w niezwykle czystym jeziorze ińskim. W ramach zajęć sportowych liczba jednostek treningowych każdego dnia rozpoczynała się trwającą pół godz. gimnastyką poranną, dwoma urozmaiconymi jednostkami treningowymi przed i po południu oraz wieczornym sportem uzupełniającym dla osób chętnych.
Zajęcia treningowe polegały na marszobiegach, biegach metodą ciągłą z określonym obciążeniem na określony dzień zajęć siłowych na sali gimnastycznej (tor przeszkód, układ stacyjny). W ramach treningu zaliczane były również długie wycieczki piesze po około 10 – 14 km. na zasadzie szybkiego chodu. Przygotowanie uczestników obozu polegało na zdobyciu kondycji ogólnej , wytrzymałości, siły oraz ćwiczeń ogólnorozwojowych. Każdego dnia stan zdrowia był kontrolowany przez instruktorów sportu tak, aby nie dopuścić do nadmiernego przemęczenia lub urazów kostno-mięśniowych. Krzywa obciążenia określona była parabolicznia od spokojnych niewielkich obciążeń do obciążeń wytrzymałościowych na poziomie wydolności uczestników w danej kategorii wiekowej i do powolnego wyłączenia obciążeń w ostatnich dniach. Wyżywienie podczas obozu zaspokajało zapotrzebowanie energetyczne dla młodzieży, posiłki były smaczne, uzupełniane zakupionymi przez kierownika obozu witaminami oraz maściami rozgrzewającymi.
W trakcie obozu po każdym treningu młodzież mogła korzystać z odnowy biologicznej w postaci kąpieli oraz masaży dla najbardziej potrzebujących. Sporty uzupełniające takie jak gra w piłkę siatkową (z kadrą obozu), piłkę koszykową, piłkę nożną, rugby, tenis stołowy dawały dodatkowe umiejętności sportowe, siłę, wytrzymałość oraz radość z gier sportowych. W czasie obozu odbywały się również treningi rozciągające, ćwiczenia izometryczne oraz gry i zabawy ruchowe. Wszystkie te zadania zostały zrealizowane mając do dyspozycji boisko sportowe, halę gimnastyczną, świetlice oraz wspaniałe warunki treningu w terenie.
Ważnym wydarzeniem w trakcie obozu były trzydniowe spotkania z instruktorem do spraw kontaktu z psem, umiejętność obchodzenia się z nim, nawiązania prawidłowej więzi między psem, a maszerem. Zajęcia dawały szeroką wiedzę na temat sportu psich zaprzęgów, były bakcylem dla dalszego rozwoju w kontaktach z psem oraz stosowania zasad zasad fair play w tym sporcie. Bardzo istotnym elementem obozu kadry PSPZ była wzorowa praca wychowawcza opiekunów, którzy stali się zarówno partnerami jak i wzorem do naśladowania dla młodzieży. Pozytywny odbiór obozu uwidaczniał się w samych wypowiedziach uczestników, którzy choć zmęczeni fizycznie deklarowali przyjazd do Ińska kolejny raz.
2006-09-07 00:00:00 Ryszard Jamroży, kierownik zgrupowania